Prázdniny a zaměstnávání studentů

01.07.2023

Konečně tu máme letní prázdniny. Studenti se jistě těší z nadcházejících volných dní, zároveň se často snaží přivydělat i nějakou tu korunu. Co je ale potřeba dopředu promyslet a na co si dát pozor?

Koho zaměstnají a koho ne

Mějte na mysli, že vykonávat závislou činnost je povoleno pouze těm studentům, kteří dovršili věku 15 let a zároveň dokončili povinnou školní docházku. Pokud tedy žák Josef Novák úspěšně ukončil devátý ročník základní školy 30. 6. 2023, ale 15 let oslaví až 15. 7. 2023, zaměstnán smí být dle zákona (§ 6 odst. 1 zákoníku práce) až od 16. 7. 2023.  

Možné formy práce

Studenti nad 18 let a mladiství si mohou zajistit přivýdělek prostřednictvím třech forem pracovně-právního vztahu. 

  • Pracovní smlouva : Uzavírá se písemnou formou a podepisuje se zaměstnancem i zaměstnavatelem.  Pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán nejdéle na tři roky a může být maximálně dvakrát prodloužen. Zaměstnavatel zaměstnanci musí rozvrhnout pracovní dobu. 
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) : Rovněž se uzavírá písemně a podepisuje oběma stranami. Pracovní doba nemusí být rozvržena, musí však být dodržena podmínka, aby rozsah pracovní doby nebyl vyšší, než je polovina stanovené týdenní pracovní doby v organizaci, tj. 20 hodin.
  • Dohoda o provedení práce (DPP) : Opět se sjednává písemně a podepisuje oběma stranami. Na DPP smí být maximálně odpracováno 300 hodin za kalendářní rok, všechny uzavřené DPP se sčítají.

Existují mantinely?

Jak asi tušíte, existují určitá omezení týkající se práce mladistvých. Například zaměstnavatelé mohou zaměstnávat osoby od 18 let pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytovat jim při práci zvýšenou péči. Mladistvý dále nesmí vykonávat směnu, jejíž délka by za den přesáhla 8 hodin. Týdenní délka pracovní doby nesmí překročit 40 hodin. Pozor, je však nutné brát v potaz, že pracovní doba mladistvých v jednotlivých zaměstnáních se sčítá, pokud je uzavřeno více pracovně-právních vztahů současně. Práce přesčas a práce v noci je u mladistvých zakázaná.

Pojištění a daň z příjmů

Nejčastější formou pracovně-právního vztahu u brigád je dohoda o provedení práce (DPP). S přivýdělkem do 10 tisíc korun měsíčně se u DPP zdravotní a sociální pojištění neodvádí. Pokud brigádník podepíše prohlášení k dani poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (tzv. růžový papír), daň z příjmů fyzických osob je rovna nule. 

Z dohody o pracovní činnosti (DPČ) se zdravotní a sociální pojištění odvádí pouze tehdy, když výdělek dosáhne aspoň 4000 korun měsíčně. Zaměstnavatel z výdělku zaměstnance strhává 15% zálohu na daň z příjmů. Pokud je tzv. růžový papír podepsán, je tato záloha snížena o slevy na dani. Je tedy možné uplatnit slevu na poplatníka, která pro rok 2023 činí 2 570 Kč.

Autor: Mgr. Michaela Bednářová